تیبا خودروی ملی شرکت سایپا می باشد که در ابتدای تولیدش با نام مینیاتور شناخته می شد و در سال 1387 از این خودرو رو نمایی شد و از همان ابتدا شرایط فروش اقساطی تیبا نیز فراهم گشت.. در طراحی تیبا از مشاوران و طراحان ایتالیایی، آلمانی و کره ای کمک گرفته شده است و همچنین در طراحی آن استفاده از قطعات پراید ، ریو و تندر 90 مشهود می باشد. این خودرو توسعه یافته پلتفرم S۸۱ سایپا بوده ودارای موتور ۱۵۰۰cc با مصرف حدود ۶/۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و استاندار آلایندگی یورو۴ می‌باشد. این خودرو در نسخهٔ فول هم قابل سفارش است.هزینه طراحی تیبا در حدود 120 میلیون دلار بوده است که استفاده از قطعات پراید و در کل قطعات داخلی در آن باعث کاهش هزینه ها شده است. طراحی بر روی تیبا در سال 1375 آغاز گشت و این پروژه تحت عنوان 81S نام داشت که توسط تیمی ایتالیایی تکمیل گشت اما در سال 1383، تمامی این پروژه به کنار گذاشته شد و دوباره در 1387 کار بر روی آن آغاز گشت. در قسمت دوم این پروژه طراحی هایی که توسط تیم ایتالیایی انجام شده بود، به ویژه در قسمت عقب خودرو، تغییر پیدا کرد. طراحی بدنه  بدنه این خودرو، توسط استودیو طراحی ایتال دیزاین در کشور ایتالیا انجام شده‌است.

در داخل تیبا از طراحی به مانند تندر 90، ریو و پراید استفاده شده است و شاید شما با خرید اقساطی تیبا ،از نظر طراحی داخلی، این خودرو نتواند نظر شما را جذب کند . در بدنه تیبا از زه های غیر همرنگ، دستگیره های پلاستیکی و راهنما در بیرون خودرو بهره گرفته شده است که از ویژگی های این سبک از طراحی است. برای سیستم تعلیق تیبا از مک فرسون استفاده شده است که این سیستم تعلیق کاملا مشابه با ریو می باشد. یکی از نکات خوبی که در سیستم تعلیق تیبا وجود دارد، پایداری و عملکرد بهتر این سیستم تعلیق در مقایسه با پراید می باشد. در پراید از سیستم تعلیق میل موج گیر و میل کششی استفاده شده است که هر کدام از آن ها مسقل از هم می باشند. در سیستم تعلیق و اکسل جلو تیبا در قسمت های کمک فنرها، اتصالات لاستیکی و بوش های تعلیق، طبق توپی،بلبرینگ ها، رینگ و تایر و میله کششی شاهد قطعاتی مشترک با ریو می باشیم. قطعاتی از تعلیق تیبا هم به ریو شباهت کامل دارد که از جمله آن ها می توان به میل موج گیر، سگدست، فنر، سیستم تعلیق و اکسل عقب اشاره کرد. برای موتور و گیربکس تیبا نیز از قطعات مشترک با پراید استفاده شده است. پیشرانه تیبا یک پیشرانه تقویت یافته از پراید می باشد که با همکاری FEV آلمان ساخته شده است و پیش از آن نیز ساخت موتور سمند بر عهده این شرکت بوده است. پیشرانه تیبا در مقایسه با پراید، 200 سی سی تفاوت حجم دارد و توان آن در حدود 87 اسب بخار می باشد. این موتور توانسته‌است استاندارد آلایندگی یورو ۴ را از آن خود کند و شما با خرید اقساطی تیبا از سدان شهری با قدرت کافی بهره مند خواهید شد. سیستم گیربکس تیبا نیز، بهبود یافته پراید می باشد و دنده دو گیربکس پراید را تغییر و فنر کلاچ را نیز تقویت کرده اند و دلیل سفت تر بودن سیستم کلاچ آن همین موضوع م یباشد. سیستم ترمز این خودرو مشابه سیستم ترمز ریو است که در این زمینه نیز از شرکت بوش آلمان کمک گرفته شده‌است.

از جمله امکاناتی که برای خودروی تیبا عرضه شده است می توان به ترمز ABS، كيسه هواي راننده ،كيسه هواي سرنشين ،تهويه مطبوع، سيستم ضد سرقت با كد متغير،CD Player با قابليت پخش MP3 ،چراغ جلو با قابليت تنظيم زاويه نور،چراغ مه شكن جلو ،چراغ مه شكن عقب،چراغ خطر سوم،چراغ هشدار دهنده،عيب ياب موتور،آينه هاي جانبي تاشو با قابليت تنظيم از داخل،كمربندهاي ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع،شيشه بالابر برقي جلو،جاليواني روي كنسول جلو و ساعت ديجيتال صندلي راننده با قابليت تنظيم،ارتفاع برف پاك كن جلو با دور قابل تنظيم،درب بازكن باك و صندوق عقب از داخل،قفل مركزي،گرمكن شيشه عقب،ريموت كنترل اشاره کرد و امکاناتی نظیر آينه هاي جانبي برقي ،شيشه بالابر برقي عقب،تهويه مطبوع اتوماتيك،كيت گاز سوز و رينگ آلومينيومي قابل سفارش می باشد.

پس از عرضه تیبا و ایجاد شرایط فروش اقساطی تیبا، در مهرماه 1391 بود که تیبای هاچ بک توسط شرکت سایپا عرضه شد که نام آن تیبا 2 نامیده شد و دارای استانداردهای یورو 4 میباشد. تیبا 2 مشخصاتی منطبق با تیبای معمولی را داراست اما در آن به خاطر ظاهر جدید و استفاده از امکاناتی از قبلی آینه های برقی، شیشه عقب برقی، رینگ اسپرت، بازار خرید و فروش بهتر، تنوع رنگی بیشتر، صندلی های عقب تاشو و ریموت صندوق پران بر روی سوییچ، با قیمتی بالاتر از تیبای معمولی عرضه می گردد.

شرایط فروش اقساطی تیبا

  • پرداخت ۴۰ تا ۵۰ درصد کل مبلغ به عنوان پیش پرداخت
  • الباقی مبلغ باقیمانده خرید تیبا​ به صورت اقساط تا سقف ۳۶ ماه قابل پرداخت می‎باشد.
  • برای ایجاد اطمینان دوجانبه همانطور که شرکت انصار خودرو سند را به نام مشتری تحویل می‎نماید، سند به میزان بدهی شما در رهن شرکت باقی می‎ماند.
  • داشتن دسته چک.
  • برای خرید خودرو شما حتما باید مدارک شغلی خود را ارائه دهید تا شرکت مطمئن شود شما توانایی پرداخت وام یا قسط ها را دارید.
  • در هنگام خرید اقساطی تیبا، همراه داشتن مدارک احراز سکونت الزامی است.


اولین نظر را درج کنید!