رنو برای تولید خودروهای ارزان قیمت پرفروش در سال 2008 میلادی، محصول جدید رنو ساندرو را به بازار معرفی کرده است که از پلتفرم ال 90 بهره می برد و در واقع هاچ بک ال 90 شناخته می شود و رنو ساندرو از آذرماه سال 94 توسط پارس خودرو وارد بازار ایران شده است و این خودرو در بازار جهانی با نام داچیا ساندرو شناخته می شود که از محصولات مشترک خودروسازی فرانسوی رنو و شرکت رومانیایی داچیاست.بر اساس این گزارش خودروی ال 90 یکی از محصولات پرفروش رنو در کشور ما محسوب می شود که کیفیت مناسبی نسبت به قیمت خود دارد اما یکی از ایراداتی که همواره به آن وارد می شد طراحی ظاهری بود که خیلی مورد پسند جوانان واقع نمی شد به همین منظور رنو با استفاده از پلت فرم ال 90 یک خودروی هاچ بک با طراحی بسیار مدرن تر و چشم نواز تحت عنوان ساندرو تولید کرده است. البته ساندرو از سال 2013، فیس لیفتی را تجربه کرد و به بازار عرضه شد.

مشخصات ظاهری و کابین ساندرو

ساندرو به عنوان هاچ بک 5 درب شهری به شمار می رود و طراحی خارجی این خودرو از خطوط تیز و مربعی هیچ خبری نیست. طراحی خارج این خودرو دارای خطوط منحنی دار و قوسی شکل است که بیشتر از ال 90 جذاب شده و جوانان با خرید اقساطی ساندرو اتومات علاقه مند شده اند. در جلوی خودرو دو چراغ بزرگ بیضوی شکل قرار دارد که منتهی به جلو پنجره شده که تا حدودی شبیه به رنو مگان می باشد.چراغهای عقب خودرو بطوری طراحی شده که  با چراغهای جلو هماهنگی خاصی دارد. پیش تر هم اشاره شد که ساندرو اتومات بر روی پلتفرم ال نود ساخته شده است که ساندرو و تندر در دو کلاس متفاوت قرار دارند. فاصله‌ی بین دو محور ساندرو اتومات، حدود 42 میلی‌متر کوتاه‌تر از ال 90 است، بنابراین می‌توان انتظار داشت فضای در دسترس برای سرنشین‌های عقب، در این خودروی هاچ‌بک کمتر از تندر باشد. در خصوص طول ساندرو اتومات باید گفت که این خودرو طولی در حدود 4020 میلی متر را داراست که در مقایسه با دیگر خودروهای مشابه بزرگ تر و بهینه تر است. همچنین گنجایش محفظه بار ساندرو برابر با 320 لیتر بوده که نشان از طراحی خوب داخلی خودرو دارد.

مشخصات فنی ساندرو اتومات

ساندرو اتومات دارای پیشرانه 1600 سی سی است که مصرف سوخت ترکیبی این خودرو در هر 100 کیلومتر به 8.3 لیتر می رسد و نوع گیربکس آن، 4 سرعته است. حداکثر سرعتی که با خرید اقساطی ساندرو اتومات، می توان تجربه کرد، در حدود 170 کیلومتر در ساعت است و شتاب این خودرو به 11.5 ثانیه می رسد. پارس‌خودرو برای محور جلوی رنو ساندرو، سیستم تعلیق مستقل مک‌فرسون با بازوی جناقی را برگزیده و در محور عقب آن از سیستم تعلیق نیمه‌ مستقل با فنرهای مارپیچ استفاده کرده است. ترمزهای جلو و عقب رنو ساندرو همانند بسیاری از خودروهای هاچ‌بک دیگر موجود در بازار به‌ ترتیب از نوع دیسکی و کاسه‌ای هستند. برای بخش ایمنی این خودرو از سیستم های ABS ، EBD و EBA استفاده شده است و همچنین EURO-NCAP ( سازمان و استاندارد ایمنی اروپا ) به این خودرو 4 ستاره داده است که آن را در رده محصولات دارای ایمنی مناسب ارزیابی داشته است .دقت کنید که ساندرو اتومات در بازار های جهانی با پیشرانه های متعددی عرضه می شود اما در ایران دارای پیشرانه 1600 سی سی ، 16 سوپاپه است که توانایی تولید 112 اسب بخار قدرت را داراست.

ایمنی و تجربه رانندگی با ساندرو اتومات

در خصوص امکانات ایمنی که برای ساندرو اتومات عرضه شده است باید به کیسه‌‌ی هوای راننده، کیسه‌ی هوای سرنشین جلو به‌ همراه سوئیچ غیرفعال‌سازی آن، ترمز ضد قفل ABS به‌ همراه توزیع الکترونیکی ترمز و کمربند ایمنی سه‌نقطه‌ای برای سرنشین‌های عقب اشاره کرد که در کنار قلاب های ISOFIX برای نصب صندلی کودک قرار می گیرند. نسل اول ساندرو اتومات که در سال 2008 به بازار معرفی شد و در ایران نیز تولید می شود موفق شده است تا در آزمایش Euro NCAP ستاره هایی به این صورت دریافت کند: محافظت از سرنشینان بزرگ‌سال: سه ستاره، محافظت از سرنشینان خردسال: چهار ستاره، محافظت از عابران پیاده: یک ستاره. مهم ترین نقطه قوتی که برای ساندرو اتومات وجود دارد، پیشرانه پر قدرت آن است. ساندرو اتومات به مانند ال 90 از پلتفرم B0 بهره می برد که این موضوع نشان دهنده توانایی های حرکتی بالا در این خودروست. در این پلتفرم برای محور جلو و عقب خود به‌ ترتی  سیستم‌های تعلیق مستقل مک‌فرسون با بازوی جناقی و نیمه‌مستقل با فنرهای پیچشی استفاده شده است. این سیستم تعلیق سبب می شود تا شما هندلینگ و چسبندگی مناسبی را در پیچ ها تجربه کنید و این خودروی هاچ‌بک امکان حرکت در طیف گسترده‌ای از سطوح جاده دارد. پیشرانه استفاده شده در خودروی ساندرو اتومات، سبب چالاکی بالای این خودرو شده است و قابلیت های حرکتی خوبی را برای آن به ارمغان آورده است. فرمان این خودرو، هیدرولیکی است و البته بسیاری از مالکان از سفتی این فرمان شکایت هایی را داشته اند و برخی نیز مصرف این خودرو را نسبت به کلاسی که در آن جای می‌گیرد، بالا می‌دانند. از آن جا که در ساندرو اتومات از امکانات رفاهی پایینی استفاده شده است. عده ای به دلیل همین سطح پایین امکانات رفاهی داخل کابین ساندرو، گله مند هستند و ابراز نارضایتی کرده اند. البته این خودرو در مقایسه با رقیبان چینی خود، بسیار سر تر است و در مقابل شاکیان آن، رضایت مندی های بسیاری در خصوص سواری مناسب این خودرو وجود داشته است.اولین نظر را درج کنید!