گروه صنعتی کرمان موتور یکی از شرکت‌های خودروسازی ایرانی است که در دی ماه سال ۶۹ با نام صنایع خودروسازی کرمان برای واردات مدل های متفاوت از خودروهای دوو تاسیس گردید و سال ۷۳ فعالیت خود را در زمینه ساخت و مونتاژ خودرو آغاز کرده است . مدیرعامل این شرکت از سال ۷۱ تا سال ۸۸ مهندس زنده یاد ابوالفضل سجادی بنیانگذار اولین بخش خودروسازی خصوصی در کشور به شمار می‌رفت که در سال های ۷۳ تا ۸۱ با واردات و مونتاژ خودروهای شرکت کره‌ای دوو به سود کلانی رسید اما در سال ۸۱ پس از خرید شرکت دوو توسط شرکت ها جنرال موتورز همکاری های کرمان خودرو به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران با شرکت جنرال موتورز قطع گردید و این شرکت با ایجاد سه شرکت دیگر یعنی ایران خودرو ، بم خودرو و مدیران خودرو در پی مونتاژ و واردات خودروهای شرکت آلمانی فولکس واگن ، شرکت کره‌ای هیوندای و خودروهای ارزان قیمت شرکت لیفان برآمد. کرمان موتور یا همان کرمان خودرو همانند دیگر خودروسازان ایرانی در سال ۱۳۸۳ مبلغ ۹۲ ۲.۳ میلیون دلار از حساب ذخیره ارزی به این شرکت پرداخت گردید تا ضرر های رسیده به این شرکت جبران شود. حدود نیمی از سهام شرکت کرمان موتور(کرمان خودرو) متعلق به موسسه خیریه مولی الموحدین و نیمه دیگر متعلق به سازمان عمران کرمان است و ۴ درصد سهام شرکت از بدو تاسیس به گروهی از مدیران فنی اختصاص داشته است. از جمله خودروهایی که کرمان موتور تا به امروز به تولید آن ها پرداخته است می‌توان به لیفان ،هیوندای، فولکس‌واگن ، چری ، ام وی ام ، جیلی ، جک و دوو اشاره کرد  که البته شرایط فروش اقساطی کرمان موتور برای این خودرو های نیز فراهم شده است.

اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به فعالیت‌های شرکت کرمان موتور داشته باشیم باید بگوییم که شرکت کرمان موتور به عنوان یک شرکت خصوصی در صنعت خودروسازی کشور در اسفند سال ۷۳ تاسیس گردیده و در اسفند ماه سال همان سال تحت شماره ۱۱۱۴۷۶ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. ساختمان مرکزی شرکت کرمان موتور در کیلومتر ۱۶ جاده مخصوص کرج ایجاد شده و تاسیس شرکت با دو اساسنامه همراه بوده است که در بخش اول ساخت مونتاژ و فروش اتومبیل سواری و ارائه خدمات بعد از فروش محصولات قرار می‌گیرد و در بخش دوم انجام هرگونه عملیات و اقدام تجاری و فعالیت‌های مربوط که به طور صریح ، ضمنی و یا  تقسیم در رابطه با اهداف پیش بینی شده باشد، قرار دارد . این شرکت همواره به استخدام و آموزش نیروهای جوان در داخل و خارج کشور فعالیت دارد و با جدیت فراوان خط تولید خودرو دوو سیلو را در اوایل فعالیت‌های خود در کارخانه تولیدی که در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید وجود داشت ایجاد کرده و اقدام به مونتاژ و تولید خودروهای دوو کرد. با فراهم کردن کلیه امکانات در مراحل جوشکاری بدنه ، رنگ و تزئینات نهایی در کارخانه امکان مونتاژ صفر تا 100 دوو فراهم گردید . به طور کلی در سال ۷۵ بود که شرکت کرمان موتور تولید دوو سیلو را در خط تولید خود قرار داد و در سال ۷۹ یکی دیگر از خودروهای دوو یعنی ماتیز را وارد خط تولید خود کرده و این خودرو را که تمام مراحل تولید آن در داخل ایران انجام می‌شد، به بازار عرضه کرد . همانطور که گفتیم پس از خرید کارخانه جات دوو، توسط جنرال موتورز آمریکا مدیریت جدید چی ام دوو به دلیل تحریم آمریکا از ادامه همکاری با شرکت کرمان موتور خودداری کرده و به این طریق شرکت کرمان موتور خودروهای دوو را از خط تولید خود خارج نمود .

یکی از مهمترین استراتژی های شرکت کرمان موتور را می توان قرارداد این شرکت با شرکت لیفان ، در سال ۸۶ دانست که سبب شد خودروی لیفان ۵۲۰ در سال ۸۷ به بازار روانه شود و پس از آن لیفان ۵۲۰i به بازار عرضه گردید که البته با استقبال کم نظیری هم روبه‌رو شد و پس از آن کرمان موتور در راستای جلب نظر مشتریان و گرفتن قسمت بیشتری از بازار خودرو به ویژه در بخش سدان ها ، در اواخر سال ۸۶ بود که لیفان ۶۲۰ با پیشرانه ۱۶۰۰ سی سی را تولید و روانه بازار کرد که این روزها تولید این خودرو با پیشرانه ۱۸۰۰ سی سی و امکانات رفاهی بیشتر ادامه دارد . شرکت کرمان موتور در سال ۹۱ بود که اولین شاسی بلند ارزان قیمت چینی یعنی، ایکس ۶۰ را تولید و عرضه کرد که یکی از پرفروش ترین های بازار در کلاس خود به شمار می‌رود . از مهم ترین استراتژی های دیگر شرکت قرارداد شرکت کرمان موتور با شرکت خودروسازی JAC یا همان جک در سال ۸۸ بود که حاصل این قرارداد خروج خودروی j۳ در سال ۸۹ بود که با که با استقبال آنچنانی روبرو نشد اما خودروی جک جی ۵ اتومات و جک اس ۵ از استقبال بسیاری بهره‌مند بودند به نحوی که این روزها شرایط فروش اقساطی کرمان موتور برای جک فراهم گردیده است . خودروی جک اس ۵ را می توان اولین خودروی تولیدی در ایران با گیربکس ۶ دنده دستی و موتور ۲۰۰۰ سی‌سی توربو دانست . در سال ۹۴ خودروی لیفان x۵۰ در دو مدل سی وی تی و دنده معمولی به بازار عرضه گردید که این خودرو با هدف توجه به گروه مشتریان جوان طراحی و عرضه گردیده است که البته در بازار خودرو رقیب آنچنانی هم ندارد. در همین سال یعنی سال 95 بود که جک s۵ با گیربکس اتوماتیک و سطح امکانات بیشتر به بازار عرضه شد و در ادامه این سال نیز شرکت کرمان موتور قرارداد دیگری با هیوندای کره جنوبی بست و مطابق با این قرارداد عرضه دو خودروی آی 10 و آی ۲۰ در ایران آغاز شد .مبین رحمت نیا

میتوانم با 30میلیون صاحب جک شوم لطفا همکاری کنید

اسد حیدری

می خواستم لیفان اتوماتیک مدل 98_99 با پیش پرداخت 50 میلیون و اقساط 5ساله تا2/5 میلیون بخرم آیا مقدور است

اسد حیدری

می خواستم لیفان اتوماتیک مدل 98_99 با پیش پرداخت 50 میلیون و اقساط 5ساله تا2/5 میلیون بخرم آیا مقدور است

خانی

ام وی ام ۵۶۰یا ۵۳۰ شرایطی به چه صورت هست راهنمایی کنید

مجید غلامی

برای جک پیش پرداخت و اقساطش چقدر است