یکی از موفق ترین ساخته های پژو در ایران که به عنوان یک ساخته ی مونتاژی ایران خودرو به شمار می رود پژو 206 می باشد که این موفقیت به علت  فروش ایده آل، مقبولیت در بازه های زمانی طولانی و بالانس مناسب در بحث قابلیت های دینامیکی و امکانات رفاهی هستند. در اوایل دهه 90 میلادی بود که شرکت پژو تصمیم گرفت پروژه ای جدید را برای جایگزینی آن در مقابل 205 آغاز کند و خودرویی تولید کند که هم کمی بزرگ تر باشد و هم جدا از نقش صرف یک جایگزین، به عنوان یک خروجی موفق و جوان پسند نیز شناخته شود. پژو 206 در سال 1998 تولید شد و در چرخه تولیدات پژو فرانسه قرار گرفت و در سال 2010 بود که ابن خودرو پس از گذراندن یک بازه طولانی در خط تولید، پرونده اش بسته شد. اما ورود پژو 206 به ایران در سال های اولیه دهه ی هشتاد شمسی اتفاق افتاد و تا به امروز این خودرو تولید می گردد و همچنان مورد علاقه مردم قرار گرفته است که این موضوع در نوع خود جز رکوردها محسوب می شود! در طی سال های گذشته پژو 206 با انواع تیپ های متفاوت به بازار عرضه می شود که البته برخی از این تیپ های عرضه شده عمر کوتاه تری را دارا بودند اما برخی از آن ها یعنی تیپ 2 و 5 همچنان در بازار ایران وجود دارند و مردم می توانند برای خرید اقساطی 206 تیپ 2 و 5 اقدام کنند. در سراسر جهان بیش از 5 میلیون پژو 206 تولید و عرضه گشته است که شرکت ایران خودرو از مهم ترین پایگاه های عرضه این خودرو در جهان به شمار می رود. از جمله مزیت های پژو 206 می توان به چالاکی و قابلیت های دینامیکی بالا، سازگاری با محیط زیست و مصرف سوخت پایین، قیمت مناسب و مطابقت با استانداردهای روز جهان اشاره کرد که تا به امروز خریداران زیادی را برای خود پیدا کرده است. همانطور که در ادامه هم توضیح داده شده است پژو 206 در تیپ های متفاوت با دو نوع پیشرانه عرضه می گردد که البته تیپ 6 پیشرفته ترین نوع این خودرو می باشد که مجهز به گیربکس بسیار پیشرفته و از نوع تیپ ترونیک است که امکان تعویض دستی و خودکار دنده ها را تو‌أماً فراهم می نماید. ترمزهای ضدقفل (ABS) و کیسه های هوای راننده و سرنشین جلو نیز در پژو 206 قابل سفارش است.

خانواده پژو 206 معمولا از 2 پیشرانه 1400 سی سی 8 سوپاپه با نام TU3 و 1600 سی سی 16 سوپاپه با کد TU5 استفاده می کنند که پیشرانه اول که در 206 تیپ 2 از آن استفاده شده است در ماکسیمم دور موتور 5300، 75 اسب بخار قدرت تولید کرده و گشتاورش 118 نیوتن متر است که در دور 3400 اتفاق می افتد و در نهایت نیروی پیشرانه توسط گیربکس 5 سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می گردد. مدت زمان لازم برای این که 206 تیپ 2 بتواند از حالت سکون به شتاب 14.1 ثانیه برسد در حدود 14.1 ثانیه است و شما با این خودرو می تواند سرعتی در حدود 170 کیلومتر در ساعت را تجربه کنید. در نهایت لازم به ذکر است که میانگین مصرف سوخت ترکیبی این پیشرانه در 100 کیلومتر، طبق گفته شرکت سازنده حدود 6.4 لیتر می باشد. لازم به ذکر است که در پژو 206 تیپ 5 و پژو 206 صندوق دار که با نام SD نیز شناخته می شود از پیشرانه 1600 سی سی و معروف شرکت پژو با نام TU5 و با 16 سوپاپ بهره گرفته شده است که این پیشرانه می تواند 105 اسب بخار قدرت را در دور 5800 تولید کند و به چرخ های جلو با استفاده از یک گیربکس 5 سرعته دستی منتقل سازد. بیشینه گشتاور این پیشرانه در حدود 142 نیوتن متر است که در دور 4000 به آن می توان رسید و شتاب صفر تا صد این خودرو 11.6 ثانیه می باشد و شما می توانید با این پیشرانه و این خودرو سرعت 185 کیلومتر در ساعت را تجربه کنید. سیکل ترکیبی مصرف سوخت 206 تیپ 5 نیز در حدود 6.6 لیتر برای هر 100 کیلومتر می باشد.  

برای 206 تیپ 2 امکانات بسیار زیادی عرضه شده است که البته این امکانات قدیمی به شمار می روند اما باز هم با توجه به عرضه این خودرو بیش از 15 سال همچنان مناسب به نظر می آیند که از جمله آن ها می توان به سيستم ترمز ضد قفل (ABS و EBD و EBA) - ترمز جلو ديسكي با سيستم خنك كاري - ترمز عقب ديسكي - کيسه هواي راننده و سرنشين جلو - فرمان هیدرولیک - سیستم تهویه اتوماتيك (HVAC) - سیستم صوتی بلندگوي درهاي جلو و عقب و تیونر جلو - پخش CD با كنترل پشت فرمان - چراغ مه شكن جلو و عقب - چراغ نقشه خوان - قابليت تنظيم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو - چراغ همراهي تا درب منزل در محيط هاي تاريك - آيينه هاي جانبي برقی - داراي حسگر دماسنج و قاب رنگي - شيشه بالابر برقي درهاي جلو و عقب - تزئینات تريم خاكستري - ايموبيلايزر - قفل مركزي با ريموت راديويي - كمربندهاي ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع - سيستم كنترل بخار بنزين - رینگ فولادي - صندلي راننده با قابليت تنظيم ارتفاع - پشت سري جلو با قابليت تنظيم ارتفاع و زاويه - صندلي عقب ۲ تكه با قابليت تاشوندگي - پشت سري صندلي عقب با قابليت تنظيم ارتفاع - سایر تجهیزات دماسنج روي داشبورد - سيستم تنظيم سرعت برف پاك كن با سرعت خودرو - حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر اشاره کرد.

 اسماعیل معینی

چطوری میشه با شرکت تماس گرفت از قیمت ها مطلع شد؟