رتبه بندی خدمات پس از فروش (دوم - فروش اقساطی خودرو )

در گزارش ارائه شده شاهد ۵ شرکت ایساکو خدمات پس از فروش ایران خودرو ، سایپا یدک خدمات پس از فروش پارس خودرو ، سایپا یدک خدمات پس از فروش سایپا ، بهمن موتور خدمات پس از فروش گروه بهمن ، مدیران خودرو خدمات پس از فروش مربوط به محصولات چری و ام وی ام ، در گروه انطباق خیلی زیاد جا خوش کرده اند . در واقع نظام مدیریت این شرکت در سال ۹۷ ، انطباق بسیار زیادی با الزامات آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان داشته است . در گروه بعدی یعنی انطباق زیاد شاهد حضور ۱۵ شرکت هستیم که از جمله این شرکت‌ها می‌توان به یمن خودرو خدمات پس از فروش برخی از خودروهای چینی ، پرشیا خودرو خدمات پس از فروش بی ام و ، رامک یدک خدمات پس از فروش سانگ یانگ ، ایرتویا خدمات پس از فروش تویوتا ، جهان نوین آریا خدمات پس از فروش نیسان ، افرا موتور خدمات پس از فروش ولوو ، ستاره ایران خدمات پس از فروش مرسدس بنز ، آلفاموتور خدمات پس از فروش آلفارومئو ، آرین موتور پویا خدمات پس از فروش میتسوبیشی ، اطلس خودرو خدمات پس از فروش کیا ، کارمانیا خدمات پس از فروش بی وای دی چین ، آرین موتور تابان خدمات پس از فروش دی اس فرانسه ، نگین خودرو خدمات پس از فروش رنو ، مدیا موتورز خدمات پس از فروش ام جی و پرستو آب  خدمات پس از فروش برخی از خودروهای چینی را مشاهده کرد .

در گروه نسبتا منطبق یعنی انطباق نسبت به نظام مدیریتی که در خصوص بند های آن در مقاله قبلی توضیحاتی ارائه شد ،  شرکت‌های خدمات پس از فروشی نظیر آسان موتور خدمات پس از فروش هیوندای ، ماموت خودرو خدمات پس از فروش فولکس واگن ، نیرو خودرو آسیا خدمات پس از فروش گریت وال چین ، معین موتور خدمات پس از فروش پورشه  ،صنعت خودروی آذربایجان خدمات پس از فروش ام جی مونتاژی در ایران دیده می‌شود و در نهایت سه شرکت پاکرو در خدمات پس از فروش هیوندای هیبریدی ، آرین موتور خدمات پس از فروش جیلی و خودروسازی سینا که نظام مدیریت آنها کمتر انطباق با آیین‌نامه اجرایی حمایت از حقوق مصرف ‌کنندگان داشته و در آخر این گروه یعنی انطباق کم قرار می‌گیرند. این انطباق ها دلیل بر نبود هیچگونه مشکلی برای این شرکت ها نیست و ممکن است هرکدام از آن ها نارضایتی هایی را داشته باشند .

با این رتبه بندی شرکت های ارائه دهنده خدمات پس از فروش خودروهای سبک در طی سال ۹۷ اعلام شده است اما هیچ کدام از آنها موفق به کسب مقام اول نشده اند و بر این اساس 10 شرکت توانسته اند رتبه دوم و ۱۲ شرکت نیز رتبه سوم را به دست بیاورند و در نهایت رتبه چهارم به چهار شرکت محدود می‌شود . مطابق سال ۹۶ ، چند شرکت در رتبه یک قرار می گرفتند و در رتبه دوم نیز 10 شرکت جای می گیرند و دو شرکت نیز موفق به کسب رتبه چهارم شده اند . البته در بخش تعمیرگاه های مجاز ۳۳ درصد آنها رتبه یک ، 40.2 درصد رتبه ۲  ، ۱۶.۶ درصد رتبه ۳۰ و ۷۰ درصد رتبه ۴ و  ۶ صدم درصد نیز بدون رتبه بوده اند . در رتبه‌های ۱ تا ۳ تعمیرگاه ها نتوانستند به هدف وزارت صنعت برسند چرا که برنامه‌های این وزارتخانه ، جا گرفتن ۳۵ درصدی نمایندگی‌های رتبه یک ،  45 درصد در رتبه دوم و ۲۰ درصد نیز در رتبه چهارم جا بگیرند که متاسفانه همچنان برخی از شرکت ها در این لیست حضور ندارند .

مطابق رتبه بندی انجام شده ایساکو توانست در سطح اول شرکتهای عرضه کننده خدمات پس از فروش قرار بگیرد و پس از آن سایپا یدک در بخش محصولات پارس خودرو و سایپا یدک در بخش خودروهای سایپا در دوره‌های بعدی را به دست آورده است . در رده چهارم اما بحران موتور جا خوش کرده و در رده بندی نیز حضور دارد . رتبه های ششم تا نهم نیز به ترتیب در قبضه مدیران خودرو ، رامک خودرو ، جهان نوین آریا و برق خودرو اختصاص پیدا کرده است . شرکت های دهم تا چهاردهم شامل شرکت‌های نگین خودرو ، پرشیا خودرو ، کارمانیا ، آرین موتور پویا و آسان موتور بوده است . در نهایت جیلران موتور نیز در قعر در جدول رده‌بندی جا خوش کرده است . رده بندی عنوان شده به شرکت‌هایی اختصاص دارد که بیشتر از ده نمایندگی مجاز دارند . حال آنکه در جدول دیگر رتبه شرکت های دارای کمتر از ۱۰ نمایندگی نیز مشخص شده است .  در این جدول تنها پرشیا خودرو توانست رتبه یک را کسب کند بنابراین صدرنشین این جدول می باشد . شرکت ستاره ایران ، افرا موتور ، ماموت خودرو ، آلفا موتور ، مدیاموتورز و آرین موتور تابان رتبه دوم را به دست آورده اند و در رده های ۲ تا ۸ قرار می گیرد . نیرو خودرو آسیا ، پرستوی آبی ارگ و پاک رویا به عنوان رده‌های ۹ تا ۱۱ هستند و رتبه چهارم را کسب کرده‌اند .در نهایت اما صنعت خودروی آذربایجان و خودروسازی سینا نیز شرکت‌های بدون رتبه در عرصه خدمات پس از فروش طی سال ۹۷ بوده‌ اند. این دو شرکت به دلیل آنکه اطلاعات آنها در برخی از شاخص‌های ارزیابی موجود نبوده، در رده‌بندی کلی قرار نگرفته ‌اند. به طور کلی این لیست نشان می دهد که بسیاری از شرکت ها به دنبال جلب رضایت عمومی مشتریان خود هستند و در این راستا تلاش می کنند .

3 امتیاز – 65 نقد
ارسال شده در تاریخ:

اولین نظر را درج کنید!