مشکلات عمده تیبا ، ساینا و کوییک ( فروش اقساطی تیبا - دوم )

کیفیت خودروهای تیبا و ساینا بسیار پایین است به ویژه به دلیل وزن کم خودرو و عدم رعایت تقسیم وزن و عقب احتمال چپ شدن در پیچ های تند دو برابر خودروهای دیگر می‌شود که این مورد از معایب جدی ساینا و تیبا به شمار می‌رود . بهتر بود سایپا نسخه ESP دار ساینا با کوییک را هر چه زودتر وارد بازار کند تا این مشکل برطرف شود چرا که متاسفانه بارها شاهد چپ شدن خودروهای تیبا و ساینا در کشورهای ما نبوده ایم . راه حل این کار سنگین کردن وزن خودرو و نصب سیستم پایداری و هرزگرد چرخ ها در خودرو ساینا کوییک و تیبا است .

همانطور که گفتیم خودروهای ساینا و تیبا از پیشرانه ۱۵۰۰ سی‌سی بهره می‌برند که دارای ساختار قدیمی است و قدرت کمتری نسبت به موتورهای جدید دارد . همچنین به دلیل استفاده از ۸ سوپاپ به جای ۱۶ سوپاپ توانایی انتقال قدرت کمی را برای خودروایجاد کرده است و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که از این خودرو ها تنها برای مسیرهای شهری استفاده شود و در مسیرهای خارج و جاده‌ای و سراشیبی ها با شیب بالای ۲۰ درصد تا حد امکان با این خودروها سفر نکنید . کوییک نسخه پر آپشن تیبا ، ساینا و تیبا ۲ ست که به عنوان خودروی جدید وارد بازار شده است . کوییک سایپاای ها پر آپشن ترین خودروی تولید داخل در این سال‌ها است اما به دلیل اینکه این امکانات رفاهی و سرگرمی همه ساخت چین هستند ، عملاً هیچ کاربردی جز خراب شدن های متعدد ندارند که این خرابی های متعدد در در استارتر ، تاچ و مانیتور دیده می‌شود . گزارش‌ها نشان می‌دهد که این آپشن ها سریعا از کار می افتند و با توجه به دوران کوتاه گارانتی ، سبب شده تا خریداران هزینه‌های زیادی را برای خودرو داشته باشند .

از آنجا که ساختار قدیمی برای خودروها در نظر گرفته شده است لذا صدای موتور در دورهای ۵۰۰۰ به شدت در مقابل احساس می‌شو .د این صدای موتور در خودرو ساینا دنده ای و کوییک به شدت قابل حس است اما جالب است بگوییم به جای دیگری که در این خود را به شدت روی اعصاب شما خواهد بود صدای کولر خودروهاست این صدا در حدی است که اگر درجه کولر را بالا ببرید صدای کولر سبب می‌شود تا صدای خودتان را در داخل خودرو نشان می‌دهد که این مورد یکی از آزاده آزاردهنده ترین معایب ساینا و تیبا و کوییک به شمار می‌رود از دیگر معایبی که برای ساینا وتیبا کوییک وجود دارد و در زمان خرید باید به آن دقت کنید بررسی و چکاپ گیربکس این خودروهاست . برای این منظور بهتر است اول دنده ها و مخصوصاً دنده عقب خودرو را تست کنیم و اگر در هنگام تعویض دنده صدای تقه یا صداهای غیرعادی شنیدید ، حتما از خرید این خودرو جلوگیری کنید . شنیدن صدای زوزه در زمان حرکت دنده عقب نیز از جمله مواردی است که نشان دهنده خرابی این خودرو به شمار می‌رود . متاسفانه در مدل های اتوماتیک ساینا کوییک آمار خرابی و اشکالات فراوان برقی و گیربکس گزارش داده شده است ا. ین خرابی ها عمدتاً از ناحیه گیربکس خودکار مشاهده می شوند . گیربکس ساینا و کوییک از نوع سی وی تی است که ساخت کمپانی مشهور و با سابقه پانچ بلژیک است . گیربکس اتوماتیک ساینا در ترافیک های شدید به شدت زیر فشار می رود و عملاً از کار می‌افتد . احتمالاً بارها در اتوبان های پر ترافیک تهران ساینا و کوییک هایی را دیده باشیم که ماشین خود را به قسمت انتهای اتوبان آوردند و منتظر امداد خودرو هستند . شاید با خودتان فکر کنید که این خودرو های صفر چرا به این سرعت خراب شدند اما خرابی در کار نیست و تنها گیربکس قدرت موتور را به چرخ ها منتقل نمی‌کند و خودرو خود به خود متوقف می گردد .

معمولاً برای حل این مشکل تنها راه حلی که به شما ارائه می دهند صبر کردن است . چرا که این خودروها با افزایش دما در جعبه دنده از مدار اصلی انتقال قدرت خارج می‌شود و عملاً خودرو متوقف می شود.  بهترین کار این است که بگذارید در دمای داخل روغن گیربکس کم شود و پس از مدتی حرکت کنید مورد بعدی که حتماً در خانواده خودروهای تیبا باید چک شود بلبرینگ های جلو و عقب است که به دلیل کیفیت پایین اغلب نیازمند تعویض هستند . این مشکل خطرناک از ضعف بزرگ خودروهای سایپا و کوییک اتوماتیک است که باید مهندسین سایپا راه حلی را برای آن پیدا کند چرا که در برخی مواقع این موضوع می‌تواند بسیار خطرناک باشد .

اگر بخواهیم یک جمع‌بندی کلی به معایب تیبا و ساینا کوییک بپردازیم ، در ابتدا معایب تیبا را بررسی می‌کنیم. از جمله معایب مهمی برای تیبا گفته می‌شود کیفیت مونتاژ پایین در کنار طراحی داخلی و بیرونی ضعیف است . همچنین پیشرانه ضعیف و هندلینگ ضعیف خودرو با گیربکس ضعیف سبب شده است تا افرادی که به فکر خرید یک خودروی اقتصادی هستند تا حدودی دچار مشکل شوند . ساینا نیز به مانند تیبا همین شرایط را دارا می باشد و همچنین قیمت بالاتری که برای ساینا ارائه شده است از دیگر معایبی است که برای آن به شمار می‌رود . اگر بخواهیم در انتها مزایای خانواده تیبا را بررسی کنیم باید بگوییم که تمامی این خودروها دارای مصرف سوخت مناسب اقتصادی هستند و قطعات آنها ارزان و قابل دسترس است که دسترسی به آنها در همه نقاط کشور وجود دارد . همچنین نمایندگی های متعدد و تعمیرکاران متفاوتی برای خودرو ارائه شده است . برای خودروهای تیبا و ساینا کولر پرقدرتی در مقایسه با ۲۰۶ تیپ ۲ و ام وی ام ۳۱۵ و پراید وجود دارد که سبب می شود تا در روزهای گرم تابستان حس بهتری داشته باشید و ابعاد مناسب برای استفاده شهری از دیگر مزایای است که برای خودروها نام برده می‌شود .

4 امتیاز – 52 نقد
ارسال شده در تاریخ:

ی.پ

با سلام میخواستم ببینم با پانزده میلیون و اقساط 24 ماه میتونم تیبا صندوق دار بخرم