نگهداری درست از گیربکس اتوماتیک(بخش اول- فروش اقساطی خودرو )

خرید خودرو با شرایط فروش اقساطی خودرو بسیار ساده تر از گذشته شده است و هر فردی می تواند برای خرید اقساطی خودرو به وبسایت انصارخودرو مراجعه کند. وبسایت انصار خودرو یک مجموعه کامل برای فروش اقساطی خودرو به شمار می رود . از آن جا که نگهداری از خودرو بیشتر از همیشه حائز اهمیت است لذا باید نکاتی که در نگهداری از خودرو حائز اهمیت است را بشناسید. در خرید اقساطی خودرو شما معمولا با نمونه های متخلفی از خودرو رو به رو می شوید که هر کدام از آن ها دارای پیشرانه های مختلف و یا گیربکس اتوماتیک، دستی و یا نیمه اتوماتیک هستند . گیربکس یکی از اجزای سیستم انتقال قدرت در خودرو ها است که اصلی و مهم ترین بخش خودرو می‌باشید، در واقع یک جعبه دنده وظیفه انتقال و کم و  زیاد کردن سرعت و گشتاور وارد شده  از موتور به چرخ ها را دارد. در یک دسته بندی کلی می توان گیربکس ها را به سه نوع دستی ، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک دسته بندی کرد. گیربکس دستی به نوعی از گیربکس ها گفته می شود که نیروی پیشرانه توسط گیربس به چرخ ها انتقال داده می‌شود مانند تمامی گیربکس ها در این گیربکس راننده با توجه به سرعت خودرو و وضعیت خودرو در شیب و جاده دنده مناسب خود را از طریق لیور دنده انتخاب می‌کند. گیربکس های نیمه اتوماتیک نیز بسیار شبیه به گیربکس های دستی عمل می کنند چرا که این گیربکس‌ها از لحاظ ساختار بسیار شبیه به گیربکس های دستی هستند اما به دلیل ایراداتی که دارد، امروزه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما در خودروهای بسیار اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیربکس های اتوماتیک در این روز ها و با توجه به شلوغی موجود در شهر ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند و شرایط فروش اقساطی خودرو ها با گیربکس اتوماتیک ، بیشتر مورد توجه است . در گیربکس نوع اتوماتیک انتخاب سرعت دنده این گیربکس ها و نیروی وارده از موتور به چرخ ها با توجه به سرعت و وضعیت شیب جاده به صورت خودکار تنظیم می‌شود.

چرا گیربکس اتوماتیک ؟ 

به طور کلی باید گفت که بیشتر خودروهای اقتصادی در ایران دارای گیربکس دستی هستند اما در این بین خودروهایی یافت می شوند که برای آن ها گیربکس اتوماتیک در نظر گرفته شده است . گیربکس های اتوماتیک برای رانندگی در سطح شهر ها بسیار مناسب هستند و همین ویژگی از آن هاست که استفاده از این گیربکس ها را برای سطح شهر مناسب تر می کند. اگر نیاز به خودرویی داشته باشید که در ترافیک های شهری شما را خسته نکند باید خودروهایی با گیربکس اتوماتیک را خریداری نمایید . البته خودروهایی با گیربکس اتوماتیک، عمدتا دارای مصرف سوخت بالاتری در مقایسه با نسخه های دستی هستند .

شاید برایتان سوال به وجود بیاید که اصلا گیربکس های اتوماتیک در چه زمانی و توسط چه شرکتی به وقوع پیوستند و تولید شدند . باید بگوییم که گیربکس اتوماتیک برای اولین بار توسط کمپانی جنرال موتور طراحی و تولید شد. تاریخچه گیربکس اتومات به سال های 1937 بر می‌گردد در آن زمان خودرو سازان آمریکایی و زیر مجموعه‌ی جنرال موتور از گیربکس ‌های اتوماتیک استفاده می‌کردند. ایراد اصلی این گیربکس‌ها این بود که عمر بسیار کوتاهی داشتند با وجود راحتی نسبی بیشتر به نسخه دستی مشتریان در آن زمان ترجیح به استفاده گیربکس دستی می‌دادند. این روز ها طرفداران گیربکس های اتوماتیک بسیار زیاد شده اند به حدی که خودروهای اقتصادی از هر برندی نیز با ویژگی های گیربکس اتوماتیک عرضه می شود . زمانی که خودروی شما از گیربکس اتوماتیک استفاده کند، این موضوع سبب می شود تا نگهداری از آن نیاز به توجه بیشتری داشته باشد . لذا اگر برای خرید اقساطی خودرو یی با گیربکس اتوماتیک اقدام می کنید لازم است تا به خودروی خود بیشتر توجه کنید و مراقبت های لازم از آن را به موقع انجام دهید. در ادامه با راهکار های مراقبت از گیربکس اتوماتیک بیشتر آشنا می شویم:

محافظت از گیربکس اتوماتیک 

با توجه به پیشرفته شدن قطعات خودرویی ، این روز ها توجهبه روغن کاری باید به عنوان سر لوحه کار قرار گیرد . گیربکس ‌های اتوماتیک به نسبت گیربکس ‌های دستی به فواصل تعویض روغن حساس‌تر هستند. حداکثر عمر مفید روغن گیربکس های اتومات در شرایط ایدال 60 هزار کیلومتر و در شرایط نامطلوب 50 هزار کیلومتر است که شما باید با توجه به جاده هایی که در آن ها رانندگی کرده اید ، به این نکته توجه کرده و برای تعویض روغن گیربکس خود اقدام کنید . البته این نکته هم متذکر بشویم که روغن گیربکس‌های اتوماتیک از لحاظ نوع و تکنولوژی با هم متفاوت اند لذا هنگام تعویض حتما به راهنمای تعمیراتی خودرو توجه کنید. حساسیت قطعات رابطه مستقیم با بالارفتن کیفیت روغن موتور دارد . پس در این راستا باید دست به جیب باشید و بهترین نمونه روغن گیربکس را انتخاب کنید . گیربکس‌های جدید دارای فیلتر روغن هستند لذا توصیه می‌شود در صورت کثیف شدن فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک، اقدام به تعویض آن کنید و در فواصل طولانی استفاده از گیربکس سعی کنید از تمیزکننده‌های مرغوب گیربکس اتومات (flusher) استفاده کنید.

ترافیک ها از معضلات خیابان های شهری و کلان شهر ها هستند . در ترافیک ها لازم است که از حالت دستی گیربکس ها استفاده شود . واحد کنترل گیربکس‌های اتوماتیک در ترافیک های روان برای کاهش مصرف سوخت به دلیل اینکه میزان فشار پا بر روی پدال گاز کم است، سعی می‌کند دنده‌ها زود تر سبک کند و سریعا با توجه به کم بودن سرعت خودرو دوباره دنده را به حالت قبل بر می‌گرداند. این کار باعث استهلاک بالای قطعات داخلی گیربکس و همچنین بالارفتن دمای روغن و سایش باندهای ترمز و..  می‌شود. بالا رفتن استهلاک قطعات می تواند بسیار مضر باشد و خطرات زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد لذا توضیه می‌کنیم در ترافیک‌های روان حتما از وضعیت دنده دستی استفاده کنید.

2 امتیاز – 58 نقد
ارسال شده در تاریخ:

اولین نظر را درج کنید!